Dlaczego dzieci nie mówią? O tym opowiada Anna Michajłenko, logopeda z rosyjskiej kliniki neurologicznej neuro-clinic.life w Stawropolu.
„Dzień dobry szanowni słuchacze, rodzice, specjaliści, każdy, kogo interesuje temat rozwoju dziecka, temat rozwoju mowy.
Dlaczego tak się zdarza, że dzieci nie mówią, z jakiej przyczyny może tak być i najważniejsze to: Co zrobić, aby dziecko zaczęło mówić? „
Uwaga: Koniecznie Włącz w YouTube polskie napisy! Prawy dolny róg ekranu ikona napisy.
Pierwszy temat, który chcemy państwu zaproponować: Wczesny rozwój dziecka, i to, jaki wpływ ciąża i poród ma na rozwój mowy i psychiki dziecka. Z analizy, którą dokonałam w naszej klinice, statystykę, dlaczego rozwój dziecka przebiega nieprawidłowo, doszłam do następujących wniosków: bardzo na to wpływa to, jak przebiegała ciąża.
To, jakie czynniki wpływały na rozwój płodu w brzuchu u mamy.
Najczęściej większe nieprawidłowości w rozwoju mowy dziecka zdarzają się albo, kiedy ma miejsce odklejenie łożyska w ciąży, albo to z różnych przyczyn zagrożenie poronienia.
Największe zaburzenia mowy zdarzają się wtedy, kiedy takie objawy mają miejsce w pierwszym trymestrze. Bardzo mocno też wpływają na to
czynniki sprzyjające, występujące podczas ciąży. Czyli na przykład: stres, przeziębienie, leczenie antybiotykami, albo innymi preparatami różnego rodzaju. To, czy mama dobrze się odżywiała, czy dotrzymywała się rozkładu pracy.
Dalej na proces rozwoju dziecka bardzo mocno wpływa bezpośrednio proces porodu czyli to, kiedy zaczęła się akcja porodowa, kiedy odeszły wody płodowe. Na przykład, jeżeli akcja porodowa zaczęła się o godzinie szóstej i wody odeszły o szóstej, a dziecko zostało wyciągnięte o godzinie czternastej tego samego dnia, to bardzo prawdopodobne, że to dziecko miało niedotlenienie mózgu.
Czym to może w przyszłości grozić: Niedotlenienie to niedobór tlenu,
który jest bardzo ważny dla komórek mózgu. I w pierwszej kolejności zostają uszkodzone komórki ośrodka mowy, Bo z punktu widzenia ewolucji ośrodek mowy to najbardziej młody, zagrożony i „nie potrzebny” rodzaj komórek, odpowiadający za funkcje, bez których człowiek potrafi przeżyć. W taki sposób mózg uruchamia mechanizm obronny, uszkadza się komórki mowy. Więc, kiedy nadchodzi czas rozwoju mowy, dziecko albo nie mówi, nie rozumie, co się mówi do niego, albo ma jednocześnie zaburzenia rozumienia i procesu mówienia. Co później prowadzi do nieprawidłowego rozwoju mowy. Dlatego jest bardzo ważne, aby pilnować jak przebiega proces porodu, aby się dowiedzieć, w jaki sposób się urodziło dziecko. Czy dziecko przechodziło przez kanał rodny matki, czy było to cięcie cesarskie.
Dlatego że, jak już opowiadał Paweł, trauma szyi wskutek tego zaciska mięśnie, przepływ przez tętnice, poprzez które dotlenia się nasz ośrodek mowy. Później, najczęściej dzieci, urodzone przez cięcie cesarskie też mają niedotlenienie, ale wpływa na inne aspekty.
Najczęściej te dzieci mają dyzartrię, czyli dziecko potrafi mówić, nie ma zaburzeń fizycznych mowy, ale jakość jego mowy jest istotnie zaburzona. Dla zrozumienia dyzartrii pokażę taki przykład: spróbuję to wymówić. Zdanie „Mama jadła kaszę” tak brzmi u dziecka z prawidłowym rozwojem mowy. (film). Dziecko z dyzartrią będzie wymawiało to zdanie tak:(film)
Na ile dziecko potrafi używać swoich mięśni artykulacyjnych. To jest przykład dyzartrii. Często się zdarza, że cechy charakterystyczne przebiegu ciąży i porodu wpływają na rozwój mowy dziecka, ale nie bardzo, czyli w pewnym stopniu. Czyli dziecko potrafi mówić, ale robi to niezbyt dobrze. I, w zależności od jego poziomu rozwoju mowy.
W Rosji wyróżniamy cztery stopnie: To się nazywa ogólne opóźnienie rozwoju mowy.
Pierwszy stopień ogólnego opóźnienia rozwoju ma następujące cechy, albo dziecko nie mówi, albo wydaje osobne dźwięki, albo może powiedzieć którąś z części słowa, na przykład: zamiast „mama” powie „ma”. Ale będzie miał na myśli słowo „mama”, wymawiając jedynie sylabę „ma”. Albo to mogą być osobne pojedyncze słowa, które potrafi powiedzieć, ale będą bardzo proste. Takie, które teraz na prawdę potrafi wymówić, ze względu na ilość dźwięków, które w obecnej chwili umie wymówić.
Drugi poziom rozwoju mowy to pojawienie się najprostszego zdania. „Mama, daj” „Chcę pić”. Przy tym dziecko nie koniecznie będzie
wymawiało słowa w całości, na przykład: „Ma daj” Albo „Ma da”. Wskazując gestem „daj” „Mamo, daj” Ten poziom wyróżnia również mały zasób aktywnego słownictwa. Dziecko potrafi mówić dźwiękonaśladowczymi wyrazami na tym poziomem. Z następnym poziomem rozwoju mowy mam do czynienia najczęściej w mojej pracy. Największa ilość dzieci jest na tym poziomie. Na tym poziomie dziecko mówi proste rozbudowane zdania. zasób słownictwa zazwyczaj jest dość duży, ale nie odpowiada normie wiekowej. Pasywny zasób słownictwa w tym wypadku może być większy, niż aktywny. Pasywny zasób słownictwa to wszystkie te słowa, które dziecko rozumie, ale nie zawsze potrafi wymówić ze względu na zaburzenia funkcjonowania mowy. To mogą być naruszenia struktury sylabowej, albo zaburzenia procesu wymawiania, z powodu braku dużej ilości dźwięków.
Na trzecim poziomie dziecko może mieć rozwinięte procesy fonematyczne Ale ze względu na to, że dziecko może nie wymawiać jakiejś grupy dźwięków, dziecko może nie zawsze dokładnie słyszeć, co mówi. Tu jest bardzo ważne, aby otaczali go ludzie, którzy mówią poprawnie, wymawiając wszystko. Czyli, żeby dziecko słyszało, jak ludzie mówią dokładnie i wyraźnie.
Na czwartym poziomie opóźnienia rozwoju mowy występują niektóre problemy czyli, na przykład, dziecko może niepoprawnie łączyć wyrazy w zdaniach. Załóżmy, że to liczebnik i rzeczownik: Nie „dwie piłki”, tylko „dwa piłka”, albo „dwie piłek”. Dziecko też może mieć pojedyncze problemy gramatyczne. Na przykład nie „Auto przyjechało do domu”, tylko „auto przejechało do domu” (film), Czyli pojedyncze błędy w niektórych konstrukcjach językowych. To są te cztery poziomy.
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na blogu. Zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Interesuje Cię leczenie i terapia w Rosji?
Dołącz do mojej grupy: „Rosja – Neuro-rekonstrukcja – grupa dla osób którzy chcą wiedzieć”
Konsultacje online z rosyjskimi specjalistami w języku polskim:
Używasz facebooka? Odwiedź moją stronę!
Odwiedź mój FanPage na facebooku: kliknij tutaj.
Lubisz oglądać? Super! Na moim kanale YouTube czeka na Ciebie więcej ciekawostek z Rosji!
Odwiedź mój kanał YouTube: klinij tutaj.