Zaczęłam w tym nagraniu opowiadać o opóźnieniu rozwoju mowy.
Do trzeciego roku życia nie stawia się żadnej diagnozy oprócz opóźnienia rozwoju mowy ale dość często zdarza się tak, że po dziecku, po jego diagnostyce widać, jakiego rodzaju jest to opóźnienie. Zdarza się opóźnienie czasowe rozwoju, kiedy mowa się rozwija w prawidłowej kolejności, ale rozwój jest opóźniony czasowo. Czyli cała mowa dziecka się rozwija,
ale z niewielkim opóźnieniem albo, na przykład są dzieci,
które wymawiają określoną ilość dźwięków.
Jest ich dosyć dużo, ale ciężko im jest łączyć te dźwięki w słowach. Czyli dziecko do samochodu może mówić „sa”, albo „sana” zamiast „samochód” albo dzieciak mówi „ma daj wo”, albo „ma da wo” Zamiast „Mamo, daj wody”. W takim wypadku już możemy powiedzieć, że dziecko ma trudności o charakterze motorycznym rozwoju mowy.
Czyli mogę przypuścić, że to jest opóźnienie rozwoju mowy o charakterze alalii rodzaju motorycznego. Już tłumaczę, co to jest:
Czyli dziecko nie ma zbudowanych komórek, albo połączeń neuronowych w ośrodku motorycznym rozwoju mowy. Ten ośrodek jest odpowiedzialny za proces mówienia jako taki, czyli fizjologiczną zdolność dziecka do mówienia.
Jeżeli to dziecko nie całkiem dobrze rozumie co się do niego mówi, a przy tym nie cierpi na żadne inne zaburzenia psychiczne. To tu możemy twierdzić, że to dziecko ma opóźnienie rozwoju mowy o charakterze sensorycznym. Czyli alalia sensoryczna. Brak rozumienia mowy.
Albo to może być odmiana mieszana alalia sensoryczno-motoryczna, albo motoryczno-sensoryczne zależy od tego, jaki ośrodek dziecka jest bardziej uszkodzony, czyli, mogę przypuścić, że opóźnienie rozwoju mowy ma charakter taki i taki.
W celu dalszej diagnostyki po ukończeniu trzech lat, jeżeli to jest dobry specjalista, to on już postawi jakąś diagnozę.
To może być dyslalia. Zwykłe zaburzenie dźwiękowe, niezwiązane
z zaburzeniami napięcia mięśni artykulacyjnych. Może to też być dyzartria, kiedy napięcie mięśni języka jest albo podwyższone, albo obniżone.
Przez to mowa dziecka jest nieprawidłowa. I może to być alalia sensoryczna albo motoryczna albo mieszana motoryczno-sensoryczna.
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach na blogu. Zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Interesuje Cię leczenie i terapia w Rosji?
Dołącz do mojej grupy: „Rosja – Neuro-rekonstrukcja – grupa dla osób którzy chcą wiedzieć”
Konsultacje online z rosyjskimi specjalistami w języku polskim:
Używasz facebooka? Odwiedź moją stronę!
Odwiedź mój FanPage na facebooku: kliknij tutaj.
Lubisz oglądać? Super! Na moim kanale YouTube czeka na Ciebie więcej ciekawostek z Rosji!
Odwiedź mój kanał YouTube: klinij tutaj.